Oare acordăm atenția cuvenită pierderilor pe care le suferim, unele imprevizibile, neașteptate, altele pentru care chiar noi suntem responsabili? Ce învățăm din lecțiile de viață care ni se dau?
În noua ei carte, Aurora Liiceanu arată cât de util este să cunoaștem pierderile cu care ne vom confrunta inevitabil și cum putem preîntâmpina unele dintre ele și consecințele lor regretabile.
Pentru aceasta alege ca exemple trei scriitori – Julian Barnes, Joan Didion și Joyce Carol Oates – și un personaj literar – Fermina Daza, protagonista romanului lui Garcia Marquez Dragostea în vremea holerei. Toți își pierd partenerii de viață, toți încearcă să ințeleagă moartea acestora și să facă față durerii. Deși diferite, poveștile lor duc la aceeași concluzie: cu siguranță putem ieși din nefericire și suferință, dar niciodată nu vom mai fi ca înainte.
Ți-a plăcut produsul?
Votează și spune tuturor părerea ta aici INTRĂ ÎN CONTpentru a vota