Proprietara singuratică a unei ceainării își asumă sarcina de a dezlega ițele unei crime în cel mai bizar mod cu putință în acest captivant roman scris de Jesse Q. Sutanto, autoarea bestsellerului O nuntă (un pic) mortală.
În curând un serial produs de Oprah Winfrey și Warner Bros. TV.
Bestseller USA Today, câștigător al Edgar Award la categoria Best Original Paperback, câștigător al Audie Award la categoria Mystery, câștigător al Libby Award la categoria Best Mystery.
Vera Wong este o bătrână singuratică – ah, de fapt, o doamnă de o anumită vârstă – care locuiește deasupra ceainăriei sale uitate de Dumnezeu din mijlocul Cartierului Chinezesc din San Francisco. În ciuda faptului că trăiește singură, femeia nu are nevoie de nimeni, oh, nu, exclus așa ceva! Printre plăcerile ei se numără să soarbă dintr-o ceașcă de ceai oolong și să întreprindă o veritabilă muncă de detectiv pe internet pentru a afla cu ce se îndeletnicește fiul ei, care face parte din generația Z.
Apoi, într-o dimineață, Vera coboară cu greu în micuța ei ceainărie, unde descoperă un lucru curios – un om mort chiar în mijlocul prăvăliei. În mâna lui întinsă, un stick. Vera nu știe de ce, dar, după ce cheamă poliția, așa cum ar proceda orice bun cetățean, îi smulge mortului stickul și îl ascunde în buzunarul șorțului. Ce o împinge să procedeze astfel? Vera este încredințată că ar face o treabă mai bună decât oamenii legii, pentru că nimeni nu adulmecă mai bine decât o mamă chinezoaică suspicioasă cu o mulțime de timp la dispoziție. Vera știe că ucigașul se va întoarce după stick; tot ce trebuie să facă este să urmărească atentă numărul tot mai mare de clienți care-i calcă pragul prăvăliei și să-și dea seama care dintre ei este ucigașul.
Ceea ce nu se așteaptă Vera este să lege prietenii cu mușteriii ei și să înceapă să țină la fiecare dintre aceștia. Devenită aproape peste noapte un fel de mamă găină protectoare, va trebui oare să-l dea pe mâna poliției pe unul dintre puii ei nou-găsiți?
Alte titluri de
Alina Bâltâc:
Între două iubiri
, Leda , colecţia Leda Bazaar
Petrache Poenaru și războiul împotriva petelor de cerneală
, Corint Junior , colecţia Români de succes
Catherine, Prințesa de Wales
, Corint , colecţia Corint Istorie
Ana Aslan și elixirul tinereții
, Corint Junior , colecţia Români de succes
Străini în noapte
, Leda , colecţia Leda Bazaar
Cum să prepari elixirul dragostei și alte poțiuni
, Curtea Veche , colecţia Apetit
Iacării acrobați
, Curtea Veche , colecţia LitKids
Cum cresc fetele?
, Curtea Veche , colecţia Familia la Curtea Veche
O prințesă americană. Povestea de dragoste dintre Meghan Markle și Prințul Harry
, Corint
Matilda. Prim-balerina Teatrului Imperial Rus și amanta Țarului Nicolae al II-lea
, Corint , colecţia Corint Istorie
Diana. Povestea unei prințese spusă de ea însăși
, Corint , colecţia Corint Istorie
Frânturi din ea (Ediție tie-in)
, Leda , colecţia Leda Bazaar
O dorință de Crăciun - HC
, Curtea Veche , colecţia LitKids
Secretele Palatului
, Corint , colecţia Corint Istorie
Carrie Soto se întoarce
, Leda , colecţia Leda Bazaar
Ți-a plăcut produsul?
Votează și spune tuturor părerea ta aici INTRĂ ÎN CONTpentru a vota